הגינה האורגנית

17 ינו הגינה האורגנית

כשכדור הארץ מתחמם, השמש קופחת, מקורות המים הולכים ומתדלדלים, זיהום האוויר והמים מאיימים על כולנו ונראה לנו שהכל גדול כל כך ואי אפשר לעשות דבר, דווקא אז אפשר לצאת לגינה הקטנה ליד הבית וכל אחד יכול לעשות את חלקו ולתרום לכך שהסביבה תהיה טובה יותר.
הגינה הביתית השתנתה בעשורים האחרונים, מגינה שהייתה מושתתת על צמחיה מוכרת וניסיון של שנים בשימוש במשאבי הסביבה וחומרים אורגניים בעיקר לגינה המורכבת מאינספור מיני צמחים חדשים מכל העולם שלא בהכרח מתאימים לתנאי האקלים בארץ. לכך יש להוסיף את החומרים הכימיים הרבים המשמשים כיום לדישון והדברה אך גרמו לזיהום מי תהום ולעמידות של המזיקים ואנו מקבלים את הרצון לחזור לטבעי ולאורגני במטרה לשפר ולו במעט את סביבתנו.

ישנם מספר דברים בסיסיים שעלינו לאמץ לטווח רחוק והשינוי לא יקרה בין ליל. מומלץ להשתמש בקומפוסט והומוס בכמויות נדיבות ולהחזיר חומר אורגני לקרקע לפחות פעמיים בשנה. המקפידים יותר יכולים להכין קומפוסט תוצרת בית מדשא קצור, שאריות אורגניות של ירקות מהבית וגזם. רצוי גם לשרש את המנהג של איסוף עלים מהגינה, הם יוצרים שכבה אורגנית שמעשירה את הקרקע.

חיסכון במים הוא אחד מכללי הגינה הטבעית וזאת בשל מצב המים העגום בעולם. שימוש בצמחים נכונים, השקיה מבוקרת בטפטוף, הקטנת שטחי המדשאה וחיפוי קרקע ששומר על השכבה העליונה של הקרקע יחסכו לכם הרבה מים בגינה.

רצוי להמעיט את השימוש בחומרים כימיים. ישנם דשנים אורגניים,  בשילוב עם קומפוסט שעושים עבודה נפלאה, לא מזיקים למי התהום וגם למשתמש בהם.

בצמחי התבלין והמאכל רצוי שחיפוי הקרקע יהיה אף הוא מחומרים אורגניים תוך מחזור של חומרים עד כמה שאפשר.

לגבי מחלות ובעיות שונות – קודם כל אם נתאים את הצמחים לאקלים ולאזור הגידול המתאים ולא ננסה להכריח צמחים לגדול במקומות שאינם מתאימים להם נקבל צמחים חזקים ובריאים יותר ומתוך כך נצטרך להשתמש בפחות חומרי הדברה. סניטציה וניקיון של עלים חולים, ענפים נגועים וכד' יעצור התפתחות של בעיות עוד באיבם. בנוסף ישנם חומרים אורגניים או חומרים ממקורות טבעיים שפחות מזיקים לנו ולסביבה וניתן להשתמש בהם בעת הצורך. ככל שנמעיט להשתמש בחומרים מזיקים ונעודד את האיזון הטבעי של הגינה כך האויבים הטבעיים של המזיקים יתרבו ויהיה מאזן אקולוגי בגינה.