הגן החסכוני במים

17 ינו הגן החסכוני במים

קשה לשכנע אנשים, שחלומם הוא גן ירוק צבעוני וטרופי, שזה אינו הגן המתאים לארץ שמימיה במסורה. לעומת זאת אפשר להקים גנים יפיפיים מלאי צבע, ריח, טקסטורות של עלוות וגווני ירוק שונים שהם גם חסכוניים במים.
הגנים שאנו נעסוק בהם הם גנים שכמעט ואינם מושקים בימי הקיץ החמים, גנים שאפשר לשלב בהם אלמנטים פיסוליים וחומרים שונים.
המובילים היום בגנים חסכוניים הם מתכנני הגנים מאריזונה המשלבים גנים חסכוניים במים יחד עם ארכיטקטורה מיוחדת של בנייה.
אצלנו בגן, רצוי שיהיה צל בימי הקיץ שיצל על הבית ויהיה בו מקום בילוי למשפחה בשעות היום, נעדיף גן חורש, שבחלקו יהיה מורכב מעצים נשירים בחורף, בכדי

לאפשר  לשמש ולאור לחדור לגן, ולנו ליהנות ממנה.
אין להסתפק בעץ אחד, גם בגנים קטנים ישנה אפשרות להכניס מספר עצים שיתנו תחושה של חורש ושיוכלו להיות אחד ליד השני בגן קטן ולחיות בשלום. חלק מהעצים בעלי שורש שיפודי (שחודר לעומק)  וחלקם בעלי ציצת שורשים שאינם אגרסיביים, למשל עץ כמו כרבל לביד אשר הוא עץ ירוק עד בגודל בינוני עם עלווה מאדימה בלבלוב או עץ בשם בולוסנתוס נאה שנשיר בחורף ובעל פריחה מרהיבה באביב ובתחילת הקיץ באשכולות סגלגלים. גם האריתרה הוא עץ יפיפה ירוק עד, לבלוב עליו צבעוני והוא מתאים לגינות קטנות. עצים נוספים המומלצים לגן הקטן הם כופנאופסיס עץ ירוק עד, ספיון השעווה הנשיר שעליו מקבלים בסתיו גווני שלכת אדמדמים שמזכירים את אירופה וכמובן כל העצים המוכרים מהחורש הים תיכוני כמו  עצי אלון, אלה, חרוב וזית. כל העצים הללו ועוד רבים אחרים יכולים לחיות בגן לאחר ביסוס של מספר שנים כמעט ללא תוספת מים או עם כמות מועטה של מספר השקיות בודדות בקיץ.
יש לכך אפילו יתרון מסוים, שניתן לשלוט על גודל העץ על ידי כמות המים הניתנת ולשמור אותו בגודל קטן יחסית שמתאים לגינות קטנות. לשם כך יש לתכנן לעצים קווי השקיה נפרדים בכדי שנוכל לתת להם את מנת המים המצומצמת במנותק משאר הגינה. תחת העצים ניתן לשלב ריצוף, פינות ישיבה, משחקי ילדים, ערסלים ונדנדות, הצבת אבנים תואמות לנוי או כל אלמנט פיסולי אחר.
בין העצים ניתן לשתול שיחים בעלי עלוות שונות. למרקם העלים יש חשיבות בעיצוב הגן, מהעלה המחטני ועד העלים האליפטיים בצורות שונות, עלים חלקים מבריקים ועלים לבידים. לפריחה חורפית מומלץ לשלב גרוילאות בגן, אלו צמחים ממשפחת הפרוטאיים שפריחתן החורפית מדהימה,היא נמשכת ארבעה חודשים בגוונים של אדום ובגדלים וצורות שונים. פרחים אלו מושכות ציפורי שיר אשר באות להזין עצמן בצוף הפרחים. מינים רבים של צמח זה נמצאים בגינון ואת חלקם אפשר לא להשקות כל הקיץ וזאת לאחר הביסוס. מרקם עליהם מאפור עד ירוק רענן והם מופיעים כצמחי כיסוי , שיחים ועד עצים גבוהים.
למשפחת ההדסיים יש נציגות נכבדה בגן החסכוני. אלו צמחים שריחם המיוחד הוא של השמנים האתריים שבעלוותם, כמו מיני הקליסטמונים השונים, "ליטל גון" הנמוך והכדורי הפורח פריחה אדומה באביב ובסתיו,"חנה סגול" שפורח בסגלגל ועוד רבים אחרים שנותנים צבע באביב ובקיץ וחלקם אף בסתיו. גם המלליקות משתלבות בגן החסכוני, הם בני אותה משפחת ההדסים והם מופיעים בשלל גדלים, משיחים נמוכים ועד עצים. חלקן משמשות כגדר חיה פורמלית וחלקן יכולות להופיע כצמח בודד בפני עצמו, הם בעלי מגוון צבעים לבן ורוד סגול. למגוון הצמחים החסכוניים שייכים גם מיני סיזיגיום אוסטרלי והאקמנה סמיט, שניהם מצטיינים בלבלוב אדמדם ירוק והם טובים להסתרה ומיסוך. גם ההדס המוכר לכולנו שייך לקטיגורית החסכנים. בל נישכח את משפחת האקליפטוסים המצטיינים בפריחות מרהיבות ובמיגוון צבעים מאדום עד לבן ושבניגוד לאגדה הרווחת הם מגיעים אלינו מאזורים יבשים ולא מאזורי הביצות.
קבוצת צמחים חסכונית נוספת היא מיני הלוקופילום. צמחים אלו מפליאים לפרוח בחודשי הקיץ בגוונים של סגול ולילך ועלוותם מאפירה עד ירוקה. לא נשלים את רשימת הצמחים החסכניים אם לא נציין את משפחת הארמופילות וכן את הצמחים ממקומותינו כמו רותם, אחי רותם, מורן החורש, מיני לוטם, מרוות, רוזמרין ולוונדר.
השיחים בגן מכל המינים שהזכרנו ומינים נוספים משתלבים יפה בגן החסכוני במים, וחלקם הגדול יכולים להסתפק בהשקיות מועטות לאחר הביסוס- כלומר לאחר שהצמח הגיע לגודל הרצוי בגן. ניתן להשקות שיחים אלו פעם בעשרה ימים ואפילו פחות מכך. אם נסגל את הגישה להשקות השקיות מעמיקות, כלומר כמויות גדולות יותר של מים בהשקיות מרווחות יותר, כך ניצור מצב בו הצמחים יעמיקו שורש ויוכלו להשתמש ברטיבות של שכבות עמוקות יותר, וגם נקטין את איבוד המים כתוצאה מהתאדות.
זמן שתילה מועדף לצמחים החסכוניים הוא סתיו אביב וחורף. זה הזמן שהם יכולים להספיק להיקלט לפני עונת הקיץ החמה שבה קשה לבסס צמחים. אם נשתול בעונות אלו נחסוך במים, מכיוון שצמחים לאחר שתילה זקוקים לכמויות גדולות יותר של מים ובקיץ הצמחים עשויים לסבול יותר מבעיות של חוסר או עודף מים. קשה לשלוט בהם בגינה מעורבת וחלקם רגישים למחלות בטרם הם יתבססו באדמה.
חלקם הגדול של הצמחים החסכניים במים רגיש לעודפי מים ואדמות לא מנוקזות לכן הם יתקשו לגדול ליד משטחי דשא שמושקים הרבה ובאופן תדיר. יש לתכנן את הגינה כך שגם אם רוצים פינת מדשאה בגינה היא תהיה מתואמת עם שאר הצמחים בגינה והשילוב יתאים לכולם.
באופן כללי מומלץ לצמצם את אזור הדשא למינימום נידרש, שלא יעלה על שליש משטח הגינה.

ניתן להשתמש בצמחים משתרעים באזורים שברצוננו לשוות להם מראה  ירוק של דשא, ואשר אינם מיועדים לדריכה. מינים שונים של מיופורום וגרוילאות משתרעות יכולים לשמש היטב במשימה זו ואין צורך כמעט להשקותם וודאי שלא לכסח אותם.

דבר חשוב ביותר בגן הוא חיפוי הקרקע, שבבי עץ הם חומר נפלא ששומר על הלחות והקרירות של הקרקע ומהווה חומר אורגני הממוחזר לקרקע. ניתן להוסיף כל שנה כמות קטנה לחיפוי המקורי ולחדש אותו במראה ולשמור על תפקידו החשוב. ניתן להשתמש בחומרים נוספים לחיפוי כמו חלוקי נחל ,טוף, או שברי טרקוטה. בשימוש באבנים וטוף לחיפוי רצוי להניח יריעות פלריג מתחת לאבנים בכדי למנוע נביטת עשבי בר והקטנת שקיעת האבנים באדמה.

ההשקיה תעשה רק בטפטוף וע"י כך  נחסוך במים ע"י הקטנת ההתאדות. נוכל לכוון את ההשקיה רק לצמחים הרצויים, וכמובן נוכל לפקח על כמויות המים הניתנת לכל צמח בהתאם לקווי ההשקיה בגינה, למספר הטפטפות וספקתן לכל צמח לפי הצורך והתנאים בגינה.

ניתן ורצוי לגדל גם צמחי עונה פורחים בגינה, לקבלת שלל הצבעים. אך עדיף אם ברצוננו לחסוך במים לשתול אותם במכלים יפים שונים בגן,שלהם נוכל לתת תוספת השקיה מבלי להשקות את כל הגן. אפשרות נוספת היא לרכז את הפרחים העונתיים בפינות מסוימות בגן. ההפרדה תאפשר לנו להשקות אותם בקווי השקיה נפרדים אשר יספקו להם את כמויות המים הנדרשות מבלי להשקות בעודף את הצמחים שאינם זקוקים לכך.

בכל גינה חסכונית במים חשוב שיהיה מחשב השקיה כל שהוא, על מנת שנוכל לשלוט ולקבוע את כמויות המים וכמובן את שעות ההשקיה בהתאם לצרכים  השונים. השקיות בטפטוף אפשריות  בכל שעות היממה, אך המטרה למדשאות עדיפה בשעות הבוקר המוקדמות, על מנת למנוע התאדות מצד אחד ומכיוון שאלו השעות עם פחות רוח וכן למנוע מצב בו הדשא נשאר רטוב כל הלילה ועלול לקבל מחלות עלים.

עצי הפרי הם פינה חשובה בגן הפרטי וכל אחד אוהב לצאת לגן ולאכול מפרי גנו, אך יש לזכור שעל מנת לקבל פרות, על עצי הפרי לקבל השקיה מסודרת, במיוחד בעונות הפריחה והחנטה של הפרות. על כן עלינו לשלבם בגן בהתאם ולדעת שגם אם אנו לא מצפים לתנובה בכמויות מסחריות, הם אינם חסכניים במים ועלינו למקם אותם בגן תוך התחשבות בצריכתם הגדולה יחסית.

כפי שנוכחנו לדעת, מיגוון הצמחים לגן החסכוני הוא רב ובאמצעות חשיבה ותכנון נכון, ומתוך ידיעה מה המגבלות מצד אחד ומה ניתן להשיג מצד שני, תוך שימוש באלמנטים נוספים, כמו חיפוי , ריצוף, אדניות, סלים תלויים, ריצוף, וחיפוי, ניתן להשיג גן מדהים ביופיו. יש לבחור את הצמחים הנכונים לכל פינה, וניתן לשלב צרכים שונים בגן, כמו פינת ישיבה, נדנדה, פינת המנגל, בריכת נוי וכ"ו. תכנון מראש  מאפשר לנו להציב את מערכת ההשקיה בהתאם לצרכי הצמחים  ולשנות אותה בהתאם לצרכים המשתנים של הגינה.

הגן הוא חלק אינטגרלי של הבית ,הוא משלים אותו וקובע במידה רבה את אופי. שווה להתאמץ בכדי להפכו לפינת חמד.