כדים

17 ינו כדים

כדי חרס, בטון, כדים מפלסטיק, כדים מצויירים ביד, מכלי עץ, פח או פלסטיק ואף כלים ישנים שפעם שמשו למטרות אחרות כמו קומקום ואמבטיות פח, מריצות, כל אלה יכולים לשמש כעציצים, הם מוסיפים צבעוניות וחום לסביבת הבית.

סגנון החיים והעציץ

בגלויות, אלבומים ותמונות מארצות הים התיכון אנו רואים לרוב מרפסות עם עציצים ומכלי שתילה בשלל צורות וצבעים. טוסקנה, פרובנס, איי יון, ספרד ועוד רואים  חצרות  מוקפי אבן, מעלות מדרגות ואדני חלונות ומרפסות מוקפים עציצים בהם שתולים צמחי תבלין, עצי הדר וצמחים עונתיים פורחים, כאשר ברוב המקרים הגרניום נותן את הטון. האווירה הנעימה והביתית בתמונות אלו מקורה בהתייחסות של תושבי הים התיכון אל סביבת הבית כאל חלק בלתי ניפרד מהבית פנימה. בארץ הצורך להשתמש במכלי גידול או שתילה נובע לא רק מנוי אלא גם ממחסור בקרקע, מגורים בקומות ומגורים בדירות שכורות. עלינו לזכור שגידול בכלי גידול הוא גורם חשוב בחסכון במים.  גידול בעציצים ואדניות הוא פתרון טוב. במקומות שם האדמה שטחית ולא ניתן לשתול באדמה הטבעית, או במסלעות .

גידול בעציצים

גידול צמח בעציץ תלוי במי שמגדל אותו ומכיר את צרכיו. ניתן בקלות לשלוט על רמת התזונה, דישון והשקיה, ולפקח על קצב גידולו. ניתן לשלוט על כמות האור ולהזינו בהתאם. כמו כן ניתן ליהנות ממנו בתקופת הפריחה ולאחר מיכן לפנות מקום לפורח אחר. וכך ליצור תצוגות עונתיות פורחות מתחלפות.

ניתן בקלות יחסית להחליף שתילים מזדקנים או צמחים שסיימו עונה בשתילים של העונה החדשה וכך לקבל רצף של פריחה. את העציץ יש למלא בתערובת שתילה משובחת, להדק את התערובת סביב הצמח ובמידת הצורך להוסיף מוט לתמיכה בצמח בכדי שיגדל ישר וזקוף.

ניתן לשתול צמחים זקופים כמו גרניום זקוף או ניצנית אשר יוצרים כיפה מעל המכל או צמחים אשר נשפכים ונופלים כלפי מטה. במכלים גדולים ניתן לשתול שיח או עץ לא גדל מידות, לגזום את חלקו התחתון ולשתול בעציץ מסביב צמחייה עונתית שתספק פריחה צבעונית לפי עונות השנה. במיכל קטן כדאי לשתול צמחייה עונתית שתספק פריחה צבעונית לפי עונות השנה. ניתן גם לשתול קקטוסים במכלים קטנים, קצב הצמיחה שלהם איטי ולכן החלפתם לעציץ גדול יותר לא תהיה תכופה.

עצים ניתן לשתול במכלים,כולל עצי הדר. בכדי לקבל עץ עד 2 מ" נדרש למיכל של 60 ליטר אדמה . לא מומלץ לגדל את העצים גבוה מאוד מחשש לפגיעת רוחות ואי יציבות הכלי. מכלי גידול הם מאוד שימושיים לגידול תבלינים, ניתן למקם את התבלינים ליד הבית ולהיות זמינים לקטיף שוטף.

בחירת כד

גוון של סוגי העציצים ,כדי חרס, כדי חרס המצוירים ביד, כדי בטון, מכלי עץ, פח או פלסטיק, כל אלה מוסיפים צבעוניות וחום לסביבת הבית ומחייבים התייחסות לאופן השימוש בהם. ניתן לבחור מיכל אשר מוצא חן בעינינו ולהתאים לו צמח מתאים על פי בחירתנו, אנו נמקם אותו לפי דרישת הצמח או לחילופין אנו נבחר צמח ונתאים לו מיכל תוך התייחסות לגודלו בעתיד. כלומר, עלינו להתאים  את נפח המכל לסוג הצמח, לדאוג לתערובת עשירה ומאווררת וכמובן לניקוז מרבי. סוג החומר ממנו עשוי המכל יקבע את נקבוביותו ואת עמידותו לפגעי הטבע וללחץ השורשים מבפנים. משקלו וגודלו של המכל קובעים גם את ניידותו.יש לקחת בחשבון כי באם נרצה להוציא
ולהחליף את השתיל שבעציץ, כדאי לבחור מכל שכתפיו רחבות מגופו . לתחתיות יש חשיבות במניעת הכתמת המשטח עליו הוא עומד, גלגלים עוזרים בניידות. טוף גס בתחתית המכל מסייע לניקוז, טוף רגיל או כל חומר חיפוי אחר על פני העציץ מסייע בהקטנת התייבשות החלק העליון.

עציצי פלסטיק קלים יותר וחשוב לבדוק את עמידותם לקרינת השמש החזקה. עציצי חרס רגישים למים, הם מקבלים כתמי סיד בצד החיצוני ולפעמים מתחילים להתפורר. שימוש בחומרים אוטמים בצד הפנימי כמו " אבן סילר " יכול לשמור ולהאריך את חיי העציץ.

השקיית עציצים הינו  נושא מאוד רגיש משום שלעיתים אנחנו מבטאים את אהבתנו לצמחים ע"י השקית יתר. עודף רטיבות גורם לריקבונות ותמותת צמחים. מצד שני מחסור במים גורם להתייבשות הצמח ומצע הגידול. קשה להרטיב מצע גידול לאחר שהתייבש משום שהוא מלא חללי אויר ואת האוויר ניתן להוציא רק בתנועת מים מלמטה למעלה, כלומר ע"י מילוי תחתית העציץ במים ומתן אפשרות לצמח לינוק את המים מלמטה.

מקובל לבדוק את הרטיבות בעציץ ע"י  הסרת השכבה העליונה של הקרקע ומישוש בעזרת האצבעות, קבלת תחושת רטיבות וסימני אדמה על קצוות האצבעות מורה על רטיבות והמסקנה היא לדחות את ההשקיה. אם באותה בדיקה נחוש תחושה של יובש, זה הזמן להשקות. לאחר רכישת מיומנות ובעזרת מראה הצמח האם עליו שמוטים או זקופים נוכל לאמת את מצבו ולהחליט האם להשקות.

ניתן להשתמש בחיישן רטיבות או בהשקומט אשר בעזרת חיישן החרס אשר ממוקם בעציץ הוא יכול לזהות את מצב המים בקרקע . במידה וחסר מים החיישן יונק את המים ממיכל אליו הוא מחובר ומשקה את העציץ באופן מבוקר ( ניתן להשיג את החיישן במשתלות וונדי).