על גן וריח אין להתווכח

17 ינו על גן וריח אין להתווכח

זיכרונות העבר מלווים אותנו תמיד, כולנו זוכרים ריחות הקשורים למקומות, לזמן, לאדם ואף לרגשות. אנו קושרים זיכרון של מקום למאורע, לתבנית נוף, או לגורם אשר מעורר את חושינו.
זיכרונות רבים קשורים בריחות מתוקים של יסמין או יערה בערבי הקיץ החמים, או ריחות ההדרים באביב המוקדם בשרון. ריח האדמה לאחר הגשם הראשון ואפילו
ריח כיסוח הדשא מעלה זיכרונות.
רבים מצמחי הנוי בשלבי התפתחותם השונים איבדו בדרך את אחת התכונות היותר משמעותיות שלהם, שבלעדיהן יתכן והם לא היו מתקיימים בטבע, את תכונת הריח.
קשה מאוד להגדיר ריחות, מבחינת סוג הריח, עוצמתו, איכותו, יעילותו , ונעימותו. לרוב ניבחר צמחים על פי מראם, פריחתם, צבעם ולא על פי תכונת ריחם. צמחים מדיפי ריח לא תמיד מצטיינים במופע בולט, הריח הוא הגורם הדומיננטי אשר מושך חרקים ומאפשר להם ליצור המשכיות לדורות נוספים. לכן צמחים ריחניים לא תמיד הקפידו על הופעה נאה.
לאיכות ויעילות הריח יש השפעה על החלטת מיקום הצמח בגן. לאחר התאמת הצמח למקום בגינה מבחינת אור וצל, יש חשיבות למקם את הצמח הריחני מבחינת מרחק ממקום הישיבה, תוך התחשבות בגורם הרוחות אשר נושאים את הריח עימם.

צמחים אשר זקוקים למגע או שפשוף לשם הדפת ריח נמקם קרוב לשבילים, צמחים אשר מדיפים ריח ללא עזרה חיצונית נמקם לפי כיווני הרוח תוך התחשבות בצמחים אשר מדיפים ריח ביום או בערב. חשוב להתחשב בשעות מתן הריח בכדי לא למקם צמחים המדיפים ריח באותה שעה זה ליד זה. צמחים המדיפים ריח ביום נעדיף למקמם ליד שבילים ואילו צמחים המדיפים ריח בערב או בלילה נמקם ליד מקום ישיבה או ליד חלונות והכניסה לבית.
גם לענפים וגזעים יש ריחות ייחודיים, חלקם מורגשים בימי גשם ואחרים מדיפים ריח בימים חמים. ישנם הרבה צמחים בעלי תכונת ריח, אולם נדרשת עזרה בכדי להפיק מהם את הריח, כמו למשל ע"י שפשוף העלים או נגיעה כדוגמת עלי דפנה, רוזמרין או גרניום רפואי. בצמחים אשר הריח שהם מדיפים חלש יחסית מומלץ לשתול בגושים (עיקר צמחים עשבוניים, פקעות ובצלים) וזאת בכדי להגביר את עוצמת הריח.
בתכנון גינה נבחר את הצמחים בעלי הריח בהתאם לאופי הגינה, בגינה ים תיכונית ניתן לשלב עצי הדר, יסמינים מזנים שונים ופלומריה ריחנית. בגן אנגלי ניתן לשלב ורדים ריחניים עם צמחי לוונדר.
בכל גינה כדאי להפעיל את כל החושים, לכן שילוב של צמחים בעלי ריח משדרג ומוסיף לאווירה של הגינה.