עצי צל – המזגנים של הגינה

17 ינו עצי צל – המזגנים של הגינה

חום יולי אוגוסט נופל עלינו כל שנה בכבדות רבה ומבריח אותנו לתוך הבית הממוזג.  בחוץ בגינה חם ולח והשמש יוקדת, אך אם נשכיל לשלב בתוך בגינה עצי צל, שיצרו אפקט של קירור ואוורור נוכל לבנות לנו פינות חביבות בהן נוכל לשבת ולנוח אחרי יום עבודה מפרך, עם כוס משקה קר וליהנות מיופי הגינה בצל ובקרירות יחסית.
עצי צל בגינה עשויים להוריד את הטמפרטורה בסביבתם בין 5-10 מעלות ולהוות מזגן אמיתי של הגינה.
עצי הצל הם מוקד חשוב בגן וכדאי לתכנן אותם נכון על מנת שמצד אחד יצלו על הגינה ויצרו נקודות קרירות ומאווררות ומצד שני לא יחשיכו מדי את הגינה ויאפשרו גם לפרחים לצבוע לנו את הגינה.  שטחי הגינה קטנים עם השנים ועל כן עלינו לחפש עצי צל שלא יהיו גדולים מדי.
העצים הנשירים משירים את עליהם בחורף, דבר המהווה יתרון לדשא המצוי בקרבתם (במידה וקיים) ובנוסף הם מאפשרים כניסת אור לגינה ולנו להתחמם מעט בשמש.
בקיץ העצים מלאי עלים ופרחים והם מצלים על הגן ומקשטים אותו.

עצי הצל השכיחים יותר הם האלביציה הורודה בפונפוני פרחים ורודים באביב, כליל החורש המוכר גם מהטבע בפריחה מדהימה באביב לפני לבלוב העלים, לגסטרמיה הודית שישנם זנים חדשים שעמידים לקימחון ופורחים בשלל צבעים בקיץ, בולוסנתוס נאה עם פריחה סגולה ותות בכות שניתן לעצב אותו כפרגולה. כולם עצים לא גדולים 6-5 מ' גובה ועם זאת ניתן לבנות אותם כך שיצלו על פינת ישיבה.

עצים ירוקי עד בסדרי גודל כאלה הם הכרבל הלביד, אריטרה דיבריקטה  עם לבלוב חדש בצורה זוויתית וצבע אדמדם שנותן מראה של פריחה, כופניה דמוית חרוב שכשמה כן היא, איקליפטוס מאדים עם פריחה מדהימה באדום או כתום בתחילת הקיץ, מרקהמיה שפורחת רוב הקיץ בצהוב ריחני וברכיכטונים שונים.

אפשר גם להשתמש בעצים או שיחים גבוהים על מנת להסתיר שמש צד ולא בהכרח לשבת מתחתם בהתאם למבנה החצר, עצים כמו שזיף הדובדבן (פיסרדי) בעליו האדומים, סיזיגיום אוסטרלי, פודוקרפוס, דק פרי לזניו השנים בצהוב -כתום ועוד יכולים לעצור את השמש הקופחת לחלק משעות היום.

חשוב להשאיר פתחי אוורור בגן, כיוון שתנועת אויר היא מפתח לצינון ויש להקפיד ולבחון את כיווני הרוח הרגילים בסביבתנו ולא לבלום אותם והרי לנו מזגנים טבעיים ללא צריכת חשמל כלל.