צמחי בית מטהרי אוויר

17 ינו צמחי בית מטהרי אוויר

כשאנו מדברים על איכות הסביבה אנו מדברים בראש ובראשונה על האוויר שאנו נושמים או ננשום בעתיד.
רבים מאיתנו לא מודעים לעובדה שזיהום האוויר בתוך הבית מסכן אותנו יותר מהאוויר המזוהם בחוץ – כך לפחות המומחים טוענים.
שורה ארוכה של כימיקלים רעילים, המצויים בחלקי ריהוט רכים, שטיחים, צבעים , ציוד ומחשבים, עלולים לפגוע בבריאותינו.
ולדברי ד"ר ג'ין מונרו, המנהלת הרפואית בבית החולים ברייקספיר לאלרגיות ולרפואה סביבתית בהרטפורדשיר, אנגליה, זיהום אוויר פנימי מהווה היום בעיה הרבה יותר גדולה מזיהום אוויר חיצוני והסיכונים עלולים להיות הרבה יותר גבוהים בבניינים ובמשרדים מודרניים, שאינם פתוחים לאוויר/לרוח ואשר נבנו מחומרים מודרניים.
רשימת האשמים הפולטים רעלים לחלל ביתנו ארוכה, אני טוענת שמוטב להתמקד בפתרונות ולא בבעיות וכאמור הטבע מספק לנו פתרונות פשוטים ואף יפים.

ניסויים שנערכו ע"י צוות מדעני נאס"א הראו שרבים מצמחי הבית המוכרים לנו יכולים לטהר את אוויר ביתנו מרעלים אלו ע"י כך שהם קולטים וסופחים אליהם אדים רעילים ומשחררים חמצן בחזרה לאוויר.
לספקנים שבינינו מחקרו של ד"ר ביל וולברטון מצוות נאס"א הראה שצמח יחיד מסוג "ירקה מצויצת מגוונת" מסוגל להפחית את הרמות המסוכנות של הפחמן הדו-חמצני בחדר ב 96% תוך 24 שעות!!!

מדהים לא?! אלו הן נפלאות הבריאה!
לכן, אל לנו להתרשם מהאמרות על כך שאסור להכניס צמחים לחדר השינה. כמות הפחמן הדו חמצני שהם פולטים בלילה היא ממש מזערית. הצמחים הם מסנני האוויר הכי ותיקים והכי ידידותיים לאדם על פני הכדור.
מעבר ליופי ולרעננות שמקנים לנו צמחי הבית, צמח בודד, בבית או במשרד, מטהר אויר בנפח של 10 מ"ר ולטעמי תורם הרבה יותר ליופי בבית, יותר מכל חלופה אחרת.
לאלו מכם שלא מסתדרים עם גידול צמחי הבית, כפי שאני שומעת לפעמים "אני פשוט הורגת אותם", ישנה היום מערכת פשוטה ולא יקרה, שנקראת "בייבי סיטר לעציץ" המתקן הידידותי הזה יודע להשקות כל צמח לפי דרישותיו ויונק מים מכלי שמונח לצד העציץ, רק לאחרונה הוכנס ה"בייבי סיטר לעציץ" למשתלות וונדי ויש לציין שהוא לא מאכזב.
רשימת הצמחים אשר נבדקו ונמצאו כקולטי רעלים ומשחררי חמצן לאוויר, מונה כ 50 צמחי בית , הרשימה שלהלן הינה רשימה מצומצמת,אך בהחלט מספיקה, למי מאיתנו שמעוניין לנשום אוויר נקי מרעלים בבית :
קיסוס החורש: אם יש לכם מקום רק לשניים או שלושה צמחים, הוא המומלץ ביותר. הוא חסון ולא מפונק למעט העובדה שהוא אוהב להיות במקומות מאווררים היטב,
אוהב אור ולחות אך יסתדר גם בעוצמת אור נמוכה, אינו זקוק להשקיה מרובה. הוא גם זכה בציונים הגבוהים ביותר בניסויים של נאס"א בניקוי האוויר משורה ארוכה של חומרים רעילים ובשיפור רמות החמצן בכל חלקי הבית.
דרקונית קנרית: צמח יפה דמוי דקל מומלץ להניח בבית או במשרד ליד ציוד המחשב, הוא יעיל במיוחד בספיגת אדי קסילן וטרי-כלורו-אתילן – שניהם נפלטים ממחשבים, מדפסות, מכונות צילום ומחלק מהרהיטים העשויים מ MDF. בכדי לשמור על צבע העלווה הוא זקוק לעוצמת אור גבוהה. אוהב מצע לח – יש להימנע מעודף מים ומיובש.
דרקונית דרמית: זהו מטהר אוויר יעיל במיוחד ובין השאר מסלק את הבנזן שמקורו בחלקי ריהוט מסוימים. גם הוא אוהב אור ומצע לח.
שרך כליין קיפח: השרך הזה יעיל באופן כללי לספיגת כל מיני אדים כימיים ורעילים, כולל פורמאלדהיד. הוא גם תורם בהגברת הלחות בבית, במיוחד בחדרים דחוסים ולא מאווררים. השרכים אוהבים הרבה מים ויכולים להסתדר עם עוצמת אור נמוכה אך יסבלו בסביבה יבשה ללא לחות.
ספטיפילום: מיוחד במראהו ובפעולתו – בעל תפרחת לבנה, הוא סופח אליו חומרים שנפלטים כתוצר לוואי של נשימת האדם. כמו כן סופג אדי בנזן ופורמאלדהיד.
צמח זה מתאים במיוחד לחדרי שינה ולמטבח בשל יכולתו לשפר את איכות האוויר באורח דרמטי, במיוחד בחדרים דחוסים ולא מאווררים, הוא רגיש מאוד למחסור במים ואוהב אור למרות שיכול להסתדר גם בעוצמת אור נמוכה.
פיקוס בנימין: זני הצמח המוכר כל כך לכולנו, הם מסנני אוויר מעולים. הם אוהבים אור ורגישים לעודף השקיה.  אם תניחו אותם ליד דלת הכניסה לבית או ליד חלון הפונה לכביש – הם יספגו את הגזים הנפלטים ממכוניות חולפות.
דקל אריקה/ כריסלידוקרפוס מצהיב: צמח זה כרוב הדקלים מעולה בהוספת לחות לאוויר ויש ביכולתו לסנן שורה ארוכה של מזהמי אוויר ביתיים. הוא אוהב מקומות חמימים שאינם חשופים לרוחות ואוהב עוצמות אור גבוהות, זקוק להשקיה מועטה (בקיץ פעם בשבוע יכולה להספיק).
חרצית: זהו אחד מצמחי הבית הטובים ביותר בסינון כימיקלים כולל פורמאלדהיד, בנזן ובמיוחד אמוניה שמקורה בחומרי ניקוי ביתיים. בבית מתייחסים אליו כאל צמח חד-שנתי הפורח לא יותר מחודש, הצמח זקוק להשקיה כל יומיים לאחר זמן מה ניתן לנסות להעבירו לגינה שם ייתכן כי ייקלט ויפרח בחוץ.